Logo BIP
Herb
Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
Urząd Miejski w Drawnie

Deklaracja na podatek od środków transportowych

Sposoby dostarczenia dokumentów

  • Wizyta w urzędzie
  • Listownie, drogą pocztową
  • Faxem
  • Formularz elektroniczny

Sposoby odbioru dokumentów

  • Osobiście
  • Pocztą
  • Elektronicznie

Wymagane dokumenty

Deklaracja na podatek od środków transportowych -

Deklaracja - world

Deklaracja - pdf

wraz z załącznikami:

Załącznik DT1/A

Załącznik DT1/A


Komórka organizacyjna

Urząd Miejski w Drawnie

Ul. Kościelna 3

73-220 Drawno

Referat Finansowo- Księgowy, stanowisko ds. księgowości podatkowej pok. 2, tel. 664-772-240


Opłaty

Nie pobiera się.


Termin i sposób realizacji

Termin składania: Deklarację należy składać do 15 lutego każdego roku podatkowego lub w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub zmianę miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika.

W terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji Referat finansowo- księgowy sprawdza je pod względem formalno- rachunkowym i przypisuje kwotę zadeklarowanego podatku.


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2022r., poz. 1452 ze zm.)

Uchwała Rady Miejskiej w Drawnie w sprawie określenia wysokości i zasad poboru podatku od środków transportowych podejmowana rok rocznie w miesiącach październik - listopad.


Tryb odwoławczy

Nie przysługuje odwołanie.


Dodatkowe informacje, uwagi

  1. Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
    1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton;
    2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton;
    3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton;
    4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton;
    5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie
    z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego;
    6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie
    z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego;
    7) autobusy.
  2. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych lub prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
    na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.
  3. W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
  4. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu,w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
  5. Obowiązek podatkowy powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
  6. Zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji  czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
  7. Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
  8. Podatnicy podatku od środków transportowych są obowiązani:
    1) składać, w terminie do dnia 15 lutego właściwemu organowi podatkowemu, deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;
    2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub zmianę miejsca zamieszkania, lub siedziby - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności;
    3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy.
  9. Podatek płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie:
     - do dnia 15 lutego – I rata
     - do dnia 15 września – II rata, każdego roku.
    Jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
     *po dniu 1 lutego a przed 1 września danego roku  - podatek za ten rok płatny jest
    w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:
     - w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – I rata,
     - do dnia 15 września danego roku II rata,
     *od dnia 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie:
     - 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego,
     *Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, których istniał obowiązek.
    Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.